KÖNYVELVONÓ

M. Z. Chapelle – Papírhajók napkeletről

Szerző: | 2023. nov. 12. | LMBTQ, Romantika

Egyszer valaki azt mondta, nem az a titok, amiről senki sem tud, hanem amiről mindenki tud, csak nem beszélnek róla.”

 

Köztudott, hogy ahány nép található a Földön, annyi féle szokást és kultúrát ismerhet meg az ember, de bizonyos dolgok nem változnak. Ilyen változatlanság a bullying, vagyis az iskolai bántalmazás témaköre is. Ez a fajta negatív diszkrimináció, mert igen is annak számít mértéktől függetlenül, minden társadalomban egyre „divatosabb”. A színfalak mögött meghúzódó hierarchikus rendszer a legerősebb felek nyerészkedésén alapszik, akik az általuk gyengébbnek titulált személyeken élik ki elfojtott indulataikat a verbális bántalmazástól kezdve a komolyabb, súlyosabb testi sértések formájában. A mérték mindig attól függ, hogy az áldozat mennyire képes elviselni a rá váró megpróbáltatásokat, illetve a bántalmazó napi hangulatán is sok múlik. Ebben a tematikában számos regény született az utóbbi időben, de talán az egyik legmeghatározóbbról írok jelen pillanatban.

M. Z. Chapelle kis hazánk egyik „friss” szerzője, aki LMBTQ regényeivel számos olvasót hódított meg. A könyvei mindig többről szólnak, mint csupán két sérült lélek szerelemre ébredése, hiszen sokkalta inkább a mögöttes tartalom adja a keretet a köteteinek. Ugyan mind a három regénye a polcomon csücsül, de csak most vettem a bátorságot és merültem el írásaiban. Ennek számos oka van, de legfőképpen a félelem. Előítélet nélkül fogadom el az embereket, és kimondottan kedvelem a mássághoz tartozó filmeket, könyveket, mégis minden alkalommal félek, hogy képes leszek-e kellően befogadni és végül elengedni az adott történetet. Nehéz megmagyarázni ennek a paradoxonnak az értelmét, de egyelőre talán ennyi elegendő is

M. Z. Chapelle – Papírhajók napkeletről című könyve 2023 őszi újdonságainak egyike, amely a Művelt Nép Kiadó gondozásában látott napvilágot.

Történetünk két férfiról szól, akik egy kellemetlen éjszakát követően kénytelenek vetélytársakként együtt dolgozni. De mit is várhatnak a sorstól, mikor minden pillanat egy szerencsejátékhoz hasonlítható? A kártyák az asztalon hevernek, de ha felfordítjuk a lapokat, akkor vajon ki áll majd nyerésre? A tökéletlenség adta tökéletesség a végzete ennek a két karakternek, amely csak azon áll vagy bukik, ki mer a múlttal ujjat húzni éppen!

„Talán mind álarcot viselünk.”

Haruki nagybátyja segítségével bekerül egy újsághoz, amely számára az utolsó lehetőség, hogy Tokió mérges kígyóként hömpölygő zsongásában maradhasson. A tét nem más, mint egy újságírói állás, amely tökéletes lenne számára, így szüleinek és magának is bebizonyíthatná, hogy sokkal több rejtőzik benne, mint az elsőre hinnék. Mert a nyugodt külső mögött egy igazi aréna húzódik meg, ahol a lelke a jövőért küzd a múlt árnyék lovasaival.

Kazu csupa mosoly, magabiztos és megnyerő személyiség, aki mindenkivel szót ért és mindent elér. Számára egyértelmű, hogy ez az állás csakis az övé lehet és a másik srác csak egy kisebb, izgató porszem, akivel a játék élvezhetővé válik csupán. Ám a külső nem minden, és ahogy a sötétség felváltja a nappalt, úgy hullik le a máz is mindenről és mindenkiről. A múlt ott ólálkodik akaratlanul is és csak a vágy tartja felszínen a menekülőket.

Két elszánt lélek, egy állás lehetősége és a lezáratlan múlt, amelynek lakatjához a kulcsot bárki is szerzi meg, az ott lapuló démonoktól még egy tökéletlen maneki-nekó macska sem mentheti meg.

„A történelem az élőké. (…) A halottak nem beszélnek.”

A történetet váltott nézőpontból ismerhetjük meg és két idősíkon haladunk kronológiai sorrendben. Haruki múltja tele van fájdalommal és megalázásokkal, ahol a remény madara csak messziről látható, míg a jelene ennek tükörképe, hiszen sérült lelke törött darabkáit szedegetve próbál lavírozni szülei bosszúságától kísérve a munkahelyi megpróbáltatásokon keresztül. Nehéz szabadulni a múlttól, ha a jelene is mindig vissza-visszakacsint felé, főleg akkor, ha egy ravasz, de annál csábítóbb tekintetű személy folyton felkavarja a nyugodtnak hitt pillanatait.

A könyv számos formában mutatja be a bullying jelenségét. A múltból megismert események akaratlanul is felszínre hozzák az olvasó lelkében eltemetett ifjonti éveket és ki elszenvedőként, ki bántalmazóként kénytelen elszámolni ezekkel az emlékekkel akaratlanul is.

Sokan azt mondják, idővel megszépülnek az emlékek, és az ember már képtelen fejben visszatérni a gyerekkorban átélt rossz dolgokhoz, azok lenyomatai maradnak meg csupán. Illatok, képek, egy-egy hang vagy egy dallam. A többi csak a képzelet.”

Azt hiszem, hogy ez az olvasásom nagyon meghatározóvá vált akaratlanul is számomra. Egy részről nagyon nehezményeztem a könyv első negyedének túlíró jellegét és morogtam amiatt, hogy cseppet hatásvadász érzést keltett bennem. Emiatt volt, hogy naponta csak néhány oldalt olvastam belőle, majd mérgemben félre is tettem. Aztán győzött a kíváncsiság, és mert könyvet félbe nem tudok hagyni, így rászántam magam és elolvastam.

Haruki gyengesége nekem hiteltelenné vált abból a szempontból, hogy túlzottan is gúzsba kötötte magát. Spoilermentesen nehéz írni erről, de talán annyit elegendő említenem, hogy képtelenség, hogy ilyen szinten ne tűnjön fel a szülőknek ez a fajta kirekesztettség. Ugyanakkor nagyon haragudtam mind a két felnőttre, mert a családi éttermen kívül semmi sem érdekelte őket. Egyedül Yae nyugtatott meg és az Ő féltő gondoskodása enyhített a felháborodásomon.

Azok a bizonyos papírhajók számomra is elhozták a kíváncsiság adta örömöt és nagyon reméltem, hogy a vége a várakozásomnak megfelelően alakul.

Teljesen mindegy, milyen nevet adsz valakinek. A tettei festik majd meg a végzetét.”

Kazu sokszor elevenembe talált és talán őt tudtam a legjobban közel engedni magamhoz. Pontosan értettem, hogy miért viselkedik így és számos pillanatában magamra ismertem. Félelmetes volt a hasonlóság bizonyos szegmensekben és pont ezért hálás is lettem a szerzőnek, hogy felismerhettem olyan érzéseket, amelyeket régóta cipeltem magammal.

A két srác közötti kémia nagyon jól működött és szerettem olvasni a közös jeleneteiket, beleértve mind az erotikus, mind pedig az érzelmi részeket. Rendkívül intenzíven érzékelhető volt, hol húzódik meg a puszta testiség adta vágy és hol kezdődik a szerelem.

Őszintén szólva úgy gondolom, hogy a fent említett kifogásolt részeket leszámítva nagyon jó történetet vehettem kézbe. Fontos témakört érintett a szerző, amelyről a mai napig keveset beszélünk, pedig napi szintű, a társadalmakat érintő problémáról van szó, amely a jövő generációjának életét nagyban befolyásolja. Talán azt is hozzá kell tennem, hogy bár imádom az ázsiai országok adta misztikus kultúrát és részben a történelmüket, mégis Japán a maga kaotikusságával és túlzó udvariaskodásával kilóg ebből a kategóriából.

A magam részéről mind a két oldalról tudok mesélni, mert voltam áldozat és részben elkövető is, hogy túléljem a magam gimis éveit. Az utóbbi inkább nevetséges, mint dühítő, de az vessen rám követ, aki nem élte meg ezeket a pillanatokat.

Ma már úgy gondolok ezekre az évekre, hogy tanultam belőlük és felnőttként szívügyem lett mások segítése. Hatalmas igazságérzettel rendelkezem és pont ezért végül Harukit is megszerettem és nagyon büszkén öleltem volna keblemre. Nehéz azt írnom, hogy a múlt nem befolyásolta a jelenemet, de ahogy Haruki, úgy én is, és talán mások is, szembenéznek a maguk démonjaival és egy jobb jövőért elindulnak az önszeretet és feloldás útján.

– Mindegy, hogy egy sima barátot találsz, vagy olyat, aki idővel több lesz. Szerintem használd ki az időt, amíg vársz rá, és egyszerűen próbál megélni a pillanatokat! Hogy amikor találkoztok, el tudj mesélni minden nehézséget és örömöt, ami odavezetett őhozzá.”

Azt hiszem, hogy a könyvet az utolsó öt fejezet hozta egyensúlyba nálam és immáron kijelenthetem, hogy a kedvenceim között tartom számon. Nehéz utazás volt a részemről és biztos, hogy nem utoljára vettem kézbe, hiszen egy-két év múlva újra el fogom olvasni. Ahogy telnek az évek, úgy változom én is és talán pont ezért jobban fogom érteni Haruki kezdetleges gyávaságát is.

Vajon ha elátkozzák az embert, az átok az idő előrehaladtával elkopik és távolodik, mint egy messze sodródó falevél a víz tetején, vagy éppen ellenkezőleg: erősebben ragad ránk, akár egy újra és újra elkongatott áldás, ami ott rezonál a térbe?”

Összességében úgy érzem, hogy hosszú utat tettem meg a szerzővel karöltve, mert igen, úgy gondolom, hogy a történet közepén mentő kezet nyújtott felém, mikor úgy éreztem, hogy elveszek. Remélem, hogy a könyv számos fiatal kezébe fog kerülni, mert a téma nagyon aktuális jelen világunkban is. Erről beszélni kell akkor is, ha a könnyek folyóján úsznak a mi papírhajóink is.

Ajánlom neked, aki ezeket a sorokat olvasod és minden olvasni szerető léleknek, mert jelen pillanatban nem csak egy szórakoztató szándékú könyvre hívom fel a figyelmedet, hanem egy néma kiálltásnak adott hangot ezzel. Az írónő merész témaválasztása mindannyiunkat érint, hiszen lehetünk a múltban elszenvedői, elkövetői vagy éppen a gyerekeink eshetnek át ezen, oly mindegy is, olvasni, beszélni érdemes, kell róla!

„Néha elég egy kicsivel bátrabbnak lenni annál, mint akik tegnap voltunk.”

Amennyiben elolvasnád a könyvet, nem kell mást tenned, mint a Művelt Nép Kiadó weboldalára ellátogatnod.

Írta: NiKy

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük