„A veszély túlbecsülése és a saját képességeid alábecsülése a tökéletes recept a félelemre és a szorongásra.”
Őszintén szólva az elsődlegesen indokom, amiért kézbe vettem ezt a könyvet, az a reakció, miszerint néha szorongásra utaló tüneteket produkálok bizonyos események előtt. Hosszú évek óta küzdök ezzel a problémával, de az utóbbi évekbe egyre nagyobb teret voltam kénytelen engedni neki és most már nagyon megnehezíti a mindennapi életemet. Mivel a hosszútávú terveim, valamint, a jövőmre és felelősségeimre való tekintettel, úgy éreztem és tulajdonképpen jelen pillanatban is azt gondolom, hogy fel kell vennem a kesztyűt ebben a küzdelemben is, mert le kívánok számolni vele. Amikor ezeket a sorokat gépelem éppen, már túl vagyok a könyvbeli feladatok java részén és élesben is volt alkalmam felülírni a szorongással járó testi tüneteim egy részét. Sosem kerültem a konfliktust, legyen az egy másik ember vagy életesemény, mégis automatikusan egy nagyon nehéz, múltbéli időszakomból adódóan elindult bennem a fent említett probléma. Önmagam és a környezetem iránt érzett felelősségem okán is, ezt határozottan megoldani kívánom, ezért amikor megvásároltam ezt a kiadványt, már tudatosan választás alapján tettem a polcomra.
Dr. Rita Santos kognitív viselkedésterápiás szakember, aki egyaránt tart mind személyes, mind online üléseket London központjában. Szorongással kapcsolatos problémákra (többek között aggódás, fóbiák, pánikrohamok, rögeszmék és kényszercselekvések, szociális szorongás, trauma utáni nehézségek és tanulmányi vizsgák miatti szorongás), valamint párterápiára specializálódott. Első könyve Pánik címmel hazánkban 2022-ben jelent meg a Partvonal Kiadó gondozásában.
A kötet – ahogy a címéből már sejteni lehet – elsősorban a pánikbetegséggel foglalkozik tüzetesebben, ám külön említést tesz a szorongással járó tünetekre is. Mivel a két fogalom teljesen eltér egymástól, így nem mindegy, hogy melyik kategóriába tartozik a paciens.
„A félelem olyan érzelem, mely egy fenyegetésre adott túlélési válaszként jelentkezik, amikor a veszély fennáll, vagy nagyon közeli. A szorongás viszont egy olyan fenyegetéshez kapcsolódik, mely nem áll fenn, de lehetséges és várható, a bekövetkezése azonban bizonytalan. Más szóval a különbség az időzítésben rejlik: a félelem ahhoz kötődik, ami épp most történik, míg a szorongás ahhoz, ami a jövőben történhet.”
Tulajdonképpen öt lépcsőfokra helyezi a tematika mélyebb felosztását, amelyek a következők:
- Vajon a pánik uralja az életedet?
- A félelem és szorongás megismerése
- A saját pánikélményed feltárása
- Hogyan szerezd vissza az életed
- Öngondoskodás és pánikroham
Minden pont elengedhetetlen és tulajdonképpen az egymása épülő fejezetekkel, a folyton vissza-visszautalásokkal egy bizonyos állandósult interpretációt nyújt az olvasónak, amely által –egy valódi szándékkal rendelkező egyén – képessé válik a gyógyulás és öngyógyítás mezsgyéjére lépni. Természetesen a kötet önmagában nem fogja megoldani a problémát, hiszen erősen ajánlott egy szakember segítségével is dolgozni a teljes gyógyulásért, ám arra mindenképpen megfelelő, hogy elindítson mindenkit a megfelelő úton és, a feladatok elvégzése alkalmával, mélyebbre ásson a múlt bugyraiban kutatva.
„Az élményeink, tapasztalataink meghatároznak minket, és nagyban hozzájárulnak a világgal kapcsolatos hozzáállásunkhoz. Fontos szerepet játszanak abban, hogy megértsük, miért reagálunk nehéz vagy félelmetes szituációkra bizonyos módokon, vagy egyesek hajlamosabbak az anticipációra, mint mások.”
Önmagunkra figyelni és a feladatok elvégzésével egy állandó önkontrollt fenntartani bizonyos szinten a legnehezebb feladat. Ám a könyvben leírtak – még szárazságuk ellenére is – kimondottan támogató jellegűek, érezhető és látványos változásokat eredményezhetnek a hétköznapi életben.
„A pánikrohamok lehetőséget nyújtanak, hogy megértsük és elfogadjuk az érzelmeinket, amely egyfajta előnyt, hatalmat adhat az élethez. Az efféle tapasztalatokkal önmagunk jobb megismerése mellett az önbizalmunk is gyarapszik, érzelmileg pedig megerősödünk.”
Saját szempontomat nézve tudatosan jobban figyelek a reakcióimra, amióta felismertem, hogy mely élethelyzet hozza felszínre bennem ezt a tünetegyüttest. A szorongásom gyermekkoromból eredeztethető vissza elsődlegesen, ám diákéveimből is vissza-visszatérő fájdalmas emlékeket ébresztett bennem. Ilyen távlatból nézve, maximálisan reálisan kezelem a múltam eseményeit, ám még hosszú utat kell, hogy megtegyek, valamint ahhoz is sok gyakorlás kell, hogy teljesen természetessé váljanak majd az esetleges tünetek felülírásának folyamata, kezelése.
„A kommunikáció alapvető emberi eszköz, amellyel biztosíthatjuk, hogy teljesüljenek az igényeink – hogy megértsünk másokat, és minket is megértsenek. Amikor kommunikálunk, érthetővé tesszük magunkat, a világot, és bármilyen témát vagy problémát, amiről épp szó van. Ez a pánik esetében különösen fontos, mivel az efféle tapasztalatokat bonyolultabb átadni és elmagyarázni.”
A könyvet egy nagyon komoly kutatás előzte meg és kiválóan érzékelhető az is, hogy a szerző saját szakterületén belül, milyen magabiztosan vezeti végig a kíváncsi olvasót. Fejezetről fejezetre haladva rombolja le bennünk az ítélkezés átkát és megtanít egy bizonyos védekezési mechanizmus alkalmazására is, valamint arra, hogy az önmagunkra szánt idő hosszútávú befektetés, amely a mentális egészségünket stabilizálja. Már pedig az egészségünknél fontosabb nem lehet, hiszen ha ez nincs, az életük és pénzünk sem ér semmit.
A könyvet olyan olvasóknak ajánlom, akik szenvednek a pánikbetegség átkától vagy ismernek olyan személyt, személyeket, akiknek nagy segítséget nyújthat, úgy gondolom. Még egyszer szeretném kiemelni, hogy nem helyettesíti a szakemberrel való közös munkát, ám nagyon jó alapokat biztosíthat. És zárógondolatként eszembe jutott Szepes Mária egyik gondolata: „Félni valamitől annyit jelent, mint mágnessé válni a félelem tárgya számára. Ha megszűnt a félelem, megszűnt a vonzás.”
A könyvet a Partvonal Kiadó webshopjában tudjátok megrendelni.
írta: NiKy
0 hozzászólás