Az előző bejegyzés ígéretéhez híven, hoztam néhány fitoösztrogén hatóanyagot tartalmazó növényt.
A jamsz gyökér és hatóanyaga: a diosgenin
Még a fitoösztrogének hatását segítő növényt fogok ismertetni röviden, ez most annyiban különleges, hogy indirekt módon hat az ösztrogénszintre. Ez a jamsz gyökér kivonata.
Maga a jamsz vagy jam gyökér a trópusokon fontos tápláléknövény. Népi gyógyászatban kifejezetten nőgyógyászati problémákra alkalmazták a fitoösztrogén tartalma miatt. Főleg azokban a problémákban képes segíteni, ahol a hormon egyensúly felborulása az ok, pl.: menstruációs panaszok és menopauza. Diosgenin jamsz gyökérben található fitoösztrogén, mely a progeszteron előanyaga.
Ahhoz, hogy megértsük a diosgenin hatását, előbb a progeszteron hormon hatását érdemes áttekintenünk. A progeszteron peteérés után termelődik a petefészekben (amennyiben volt ovuláció), illetve kis mennyiségben, a mellékvesékben is termelődik. A női nemi ciklus második felében van jelen. Más néven sárgatest hormonnak nevezzük, mivel a tüszőrepedés után a visszamaradt sárgatestben termelődik. Jelenléte alapvetően fontos az egészséges terhességért és a megtermékenyített petesejt beágyazódását segíti.
Már 1940-es években képesek voltak a kutatók a jamszgyökérben található diosgenin kémiai átalakításával progeszteront előállítani. Amit fontos tudni, hogy a jamsz gyökér kivonata közvetetten szabályozza az ösztrogén szintet a női szervezetben. Sokkal inkább a kiválasztódás csökkentésével emeli a szérum ösztrogén-szintet, önmagában nem csökkenti a menopauzás panaszokat, így érdemes olyan készítményt alkalmazni, amelyben olyan fitoösztrogén tartalmú hatóanyag is megtalálható, amely kifejezetten az ösztrogén szintre hat. Ilyen például az előzőekben már ismertetett genistein.
A szójabab hatóanyaga: a genistein, az egyik leghatékonyabb szabadgyök fogó
A lenmag fitoösztrogén hatóanyagai: a lignánok
A lignánok a növényi eredetű, női nemi hormonokkal rokon hatású, úgynevezett fitoösztrogének közé tartoznak. A lenmagban lévő, biológiailag aktív anyagok hatásának lényeges feltétele a mag fogyasztás előtti megőrlése. Enélkül ugyanis a mag – apró mérete miatt – nagyrészt változatlanul halad át az emésztőrendszeren.
Egy tanulmányban az őrölt lenmag és a lenmagkivonat hatását vizsgálták a menopauzában lévő nők panaszaira. Kilencven nőt véletlenszerűen három csoportba osztottak: az első csoport napi 1 gramm lenmagkivonatot, a második napi 90 gramm lenmagőrleményt kapott, míg a harmadik csoport placebót, azaz hatóanyagmentes kivonatot. A kísérlet elején és hat hónapnyi kezelés után mérték a változókori tünetek erősségét. A vizsgálat szerint mind az őrölt lenmag, mind a kivonat statisztikailag szignifikáns mértékben csökkentette a menopauza tüneteit. A vizsgálat során súlyos mellékhatást nem tapasztaltak.
Több vizsgálat eredményét összefoglaló tanulmányokban azt vizsgálták, milyen hatása van a lenmagnak a menopauzában lévő emlődaganatos nők tüneteire. Azt találták, hogy a lenmag fogyasztása némileg csökkentette a hőhullámok gyakoriságát és súlyosságát, jelentősebb mértékben fokozta a tumorszövet pusztulását, és kisebb mértékben, pedig fékezte a sejtek burjánzását. Az adatok szerint a hőhullámok mérséklése és a tumorellenes hatások a napi 25 gramm lenmag vagy 50 mg lignán rendszeres fogyasztásával járó, érképződést gátló hatásokkal magyarázható. Megfigyeléses tanulmányok arra utalnak, hogy a lenmag fogyasztása és az elsődleges emlőrák kockázatának csökkenése, a mentális egészség javulása, és az emlőrákos betegek halandóságának csökkenése között összefüggés van.
Továbbá esszenciális zsírokat is tartalmaz a lenmag, mint az omega-3 és -6, magas B-vitamin és ásványianyag (magnézium és foszfor) tartalma miatt is érdemes fogyasztani.
Írta: Zsuzsi
0 hozzászólás